Co to jest cover muzyczny?

W dzisiejszej muzyce bardzo często mamy do czynienia z coverem. Co to jest cover muzyczny i czemu służy jego wyprodukowanie bądź wykonanie? Czytając ten artykuł dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji.

 

cover muzyczny

Co to jest cover?

Cover to zjawisko bardzo niejednorodne. Można go rozumieć na wiele sposobów, ale to przede wszystkim interpretacja istniejącego już utworu muzycznego, przez kolejnego a nie oryginalnego wykonawcę.

 

Zamów swój cover muzyczny już teraz!

 

Bardzo często covery wykonywane są przez kapele na tzw. chałturach. Zdarza się również, że covery są oficjalnie wydawane za pośrednictwem wytwórni muzycznych. Bywa też, że interpretacje utworów stają się popularniejsze od oryginału. Jednym z najnowszych przykładów jest utwór „More than friends” autorstwa James’a Hype’a.

Tutaj możemy odsłuchać ten utwór w popularnym serwisie youtube:

 

Utwór ten jednakże to nic innego jak cover utworu autorstwa En Vogue – Don’t let go.

 

Istnieje multum przykładów na takie interpretacje w dzisiejszej muzyce.

 

Cover a prawa autorskie.

Wielu z nas na pewno do głowy przychodzi wtedy pytanie: jak się mają prawa autorskie w takim przypadku?

Istnieje specjalna ustawa o prawie autorskim, jednak nie znajdziemy w niej konkretnej definicji co to jest cover muzyczny.

Różne bywają przypadki takich interpetacji, dlatego rozróżniane są trzy różne sytuacje:

transkrypcja – w tym przypadku utwór nie zostaje zmienony. Zostaje on jedynie wykonany przez innego wykonawcę. Często wiąże się to z dostosowaniem innego składu instrumentalnego.

twórcza instrumentacja – melodia oraz rytm i harmonie pozostają bez zmian. Zostaje jednak zmieniona instrumentacja piosenki. Zmiany mają charakter twórczy oraz indywidualny.

aranżacja – styl utworu zostaje całkowicie zmieniony. Co za tym idzie mogą dochodzić zmiany melodii, rytmu czy harmonii.

 

Chciałbyś zaaranżować inny utwór w swojej wersji? Chętnie pomożemy!

 

Jak widać transkrypcja to przeniesieniu utworu praktycznie w skali 1:1.

Twórcza instrumentacja to już bardziej kreatywne podejście do tematu. Podobny jest przypadek aranżacji.

W takim przypadku (jak twórcza instrumentacja oraz aranżacja), gdy cover ma twórczy charakter, powstanie opracowanie.

 

Zaiks jednak, podchodzi do sprawy dosyć restrykcyjnie. Stwierdza, że covery nie mają twórczego i indywidualnego charakteru. Jest jednak droga do uzyskania praw autorskich do piosenki – wystarczy zawrzeć umowę z oryginalnym wykonawcą.

 

 

Jak widać sprawa coveru muzycznego nie jest tak prosta, jak się wydaje. Istnieje ich wiele rodzajów oraz wiele sposobów podejścia do nich.

 

Co to jest aranżacja muzyczna?

W dzisiejszych czasach granice pomiędzy producentem muzycznym, kompozytorem a aranżarem bardzo mocno się zatarły. Stąd aranżacja muzyczna, nie zawsze musi oznaczać to samo. Bardzo często zdarza się, że wszystkie te funkcje spełnia jedna osoba i to w domowych warunkach (tzw. bedroom producer).

http://www.aranzacje-muzyczne.pl/

Aranżacje muzyczną możemy zdefiniować na dwa sposoby. Jak dotąd za aranżację muzyczną uznawało się rozwinięcie utworu muzycznego i nadanie mu odpowiedniego bądź zupełnie nowego kształtu. W muzyce rozrywkowej uznaję się, że aranżacją jest przystosowanie utworu do odpowiednich warunków jego wykonania oraz trendów panujących na rynku. To zamawiający określa jego brzmienie, budowę oraz charakter. Może też dać wolną rękę aranżerowi.

Zamów swoją aranżację muzyczną już dziś!

Ścisłą definicję aranżacji możemy znaleźć na wikipedii: aranżacja.

Jak dotąd istniał wyraźny podział na kompozytora oraz aranżera.
Dzisiaj jednak bardzo często za aranżowanie utworu oraz jego kompozycję od podstaw odpowiada jedna osoba – producent muzyczny. Tak, więc za aranżacje muzyczne uznaje się utwory wykonane od podstaw. Dla niektórych to określenie może wydawać się mylące, jednakże uproszczenie tej formy i sprowadzenie jej do jednej płaszczyzny niejednokrotnie może ułatwić sprawę zarówno stronie zamawiającej, jak i podmiotowi wykonawczemu.

Szukasz aranżacji? Chętnie pomożemy rozwinąć Twoją muzyczną karierę!

Jak widać pojęcie aranżacji muzycznej jest dosyć względne.
W jednych środowiskach może mieć znaczenie bardzo szczegółowe zaś w innych może oznaczać kilka rzeczy sprowadzonych do jednej czynności.